Back to top

Rodinný dům za tratí v Trutnově – interiér

Pozemek s jižní orientací se nachází na okraji Trutnova. Jeho vlastní sklon není nijak velký, ale od příjezdové komunikace je oddělen vysokou mezí. Protože cílem bylo vyřešit bydlení na jednom podlaží, byla mez využita k zapuštění garáže a technických prostor pod zem. Díky tomu se příjezdová cesta nachází pod horizontem výhledu.

Vstup do domu je umístěn v podzemním podlaží v návaznosti na garáž. Z prostorného zádveří s vestavěnou skříní vede otevřené schodiště do obytného podlaží. Obytný prostor členěný do tří zón se otvírá k jihu a zejména k západu, kde je nejhezčí výhled. Tento výhled je v interiéru kombinován s pohledem na krbová kamna. Ložnicová část je od obytného prostoru oddělená schodišťovou halou.

Průčelí domu tvoří průběžný balkón částečně krytý markýzou. Balkón se v jihozápadním nároží prohlubuje v krytou terasu s venkovním sezením. Bílé fasády domu jsou doplněny dřevěným obkladem stěny u terasy a dřevěnou konstrukcí skladu na zahradní nábytek a venkovní gril.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2014 – 2015, realizace: 2015 – 2018

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Michal Rosa, Ing. arch. Martina Rosová

spolupráce: Ing. Vojtěch Novotný, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, Martin Fejk

foto: petrkostal.cz

 

Vše začalo, když manželka narazila při brouzdání na internetu na architektonickou kancelář manželů Rosových, kde uviděla dům svých snů – moderní stavbu plnou světla s plochou střechou, zahrnující prvky průmyslové architektury. Po úvodním setkání s Ing. arch. Rosou jsme se domluvili na vypracování úvodní studie, která potvrdila, že výběr architekta byla trefou do černého. Proto jsme se dohodli na širší spolupráci, která zahrnovala vypracování projektu stavby pro územní a stavební řízení, jež nám následně architektonická kancelář zajistila, a prováděcího projektu, který nám velmi dobře posloužil při výběru generálního dodavatele stavby, společnosti BVS HK s.r.o., a poté při realizaci stavby, a to vše pod odborným vedením Ing. arch. Rosy, ze kterého se brzy stal kamarád Michal.

Čeho si u našeho domu nejvíce ceníme, je zakomponování stavby do terénu, které spolu s řešením obytných částí domu na jednom patře s mnoha výstupy na zahradu umožňuje pohodlný životní styl. Při slunných dnech si v domě užíváme sluníčka prakticky po celý den. Naopak při deštivých a pochmurných dnech oceňujeme možnost přímého vstupu do domu z garáže a technických místností umístěných v přízemí.

Pokud se týká spolupráce s ateliérem ROSA – ARCHITEKT, pak hlavními momenty, které si odnášíme, jsou důslednost při řešení všech problémů, vstřícnost v jednání a smysl pro každý detail.

Chtěli bychom tak touto cestou ještě jednou poděkovat Michalovi a Martině za spolupráci a popřát jim mnoho stejně zdařilých nápadů i v budoucnu.

Klára a Pavel Bednářovi