Back to top

Dlouhý dům ve svahu

Pozemek v lokalitě Červený Kopec, který si mladý pár vybral pro výstavbu svého domu, je poměrně úzký s výrazným sklonem k jihu. To, spolu s přáním klienta zachovat volnou západní část pozemku pro případnou přístavbu bazénu, značně ovlivnilo tvar domu.

Základní hmota domu je navržena na půdorysu 6,2 x 22,2 m a podle podmínek regulačního plánu stojí na uliční čáře a má sedlovou střechu. Ze západní strany k ní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády jsou sjednoceny bílou omítkou a doplněny okny, zábradlím a střešní krytinou světle šedé barvy.

Do domu se vstupuje v severním průčelí, kde je i garáž s prostorem pro umístění sportovního vybavení a technická místnost. Na prostornou vstupní halu navazuje šatna. Do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po přímém schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.

Obývací pokoj, jídelna a kuchyň sice tvoří jednu místnost, prostor jednotlivých částí je však jasně definován. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž, vysoké skříně a volně stojící americká lednice jsou vestavěné do niky. Za kuchyní je umístěná prádelna, do které ústí shoz na prádlo, pokoj pro hosty s koupelnou a samostatná toaleta.

Ložnicová část skládající se z šatny, koupelny, ložnice rodičů a ložnice dětí je umístěna na úrovni vstupního podlaží. Zastřešení terasy u obývacího pokoje je na této úrovni využito jako terasa přístupná z šatny a dětského pokoje. Dětský pokoj je připravený na budoucí rozdělení na dvě místnosti.

V domě je navrženo řízené větrání s rekuperací tepla. Dům je vytápěn plynovým kondenzačním kotlem a termickými panely.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2014 – 2015, realizace: 2015 – 2016

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Martina Rosová

spolupráce: Ing. Vojtěch Novotný, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o. Trutnov

foto: petrkostal.cz

 

Stavbu našeho prvního rodinného domu, odstartoval nákup vhodného pozemku. Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou individuálního projektu s ohledem na jeho svažitost. V první fázi studie jsme oslovili dva architekty a jednoho stavebního inženýra. Manželé Rosovi nás od prvního kontaktu oslovili do detailu propracovanou architektonickou studií. S velkým očekáváním jsme svěřili důvěru do jejich rukou a rozhodně tohoto nelitujeme. Projekt rodinného domu splňuje naše veškeré požadavky na pohodlí, komfort a spokojený rodinný život.

Děkujeme ROSA-ARCHITEKT za rodinný dům, který vzbuzuje v lidech emoce.

Honza a Darča