Back to top

Rodinná usedlost

Původní dům se nacházel na hraně prudkého svahu a od příjezdové cesty byl oddělený úvozem. Za poslední zatáčkou stoupání se tyčil majestátně částečně ukrytý mezi stromy. Předchozí majitel přistavěl hospodářské křídlo, ale střecha starého domu zůstala nedokončená a nechráněné zdivo po bezmála třiceti letech není možné zachránit.

Navržený dům respektuje půdorysnou stopu původního domu i pozdější přístavby. Logika členění dispozice do obytné a hospodářské části zůstala zachována. Obnovena je i silueta původního domu, pouze přístavba byla snížena, aby vztah mezi hlavní a vedlejší částí budovy byl jasně čitelný.

Dispoziční řešení je zcela nové a vychází z přání a potřeb nového vlastníka. Vstup do domu je umístěn ve vnitřním rohu v místě spojení obou částí. V těžišti domu je situována dvoupodlažní jídelna s kuchyní, jejíž součástí je schodiště do druhého podlaží. Jídelna je od obývacího pokoje oddělena pilířem s vestavěným oboustranným krbem. Z jídelny se vchází do apartmánu rodičů, který se skládá z ložnice, šatny a koupelny. V prvním nadzemním podlaží je dále umístěna pracovna a technické místnosti. Ve druhém podlaží jsou navrženy tři dětské pokoje a koupelna.

V přízemí technické části se nachází garáž s dílnou, samostatná toaleta a malá koupelna. Samostatným vstupem se po schodišti vstupuje do druhého podlaží, které je určeno hostům. Je zde prostorná společenská místnost s proskleným štítem a krbem a tři malé nocležny.

Bílá omítka hlavní části domu kontrastuje s tmavým dřevem obloženou technickou částí, která má charakter stodoly. To podtrhují i pilíře z kamene dochovaného ze starého domu. Obě části jsou pak sjednoceny krytinou z falcovaného plechu antracitové barvy.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2020

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa

vizualizace: RealViz.