Back to top

Nástavba rodinného domu ve Svobodě nad Úpou

Původní rodinný dům byl postaven ve třicátých letech minulého století. K domu byla v pozdější době přidána přízemní přístavba, která přiléhá k domu ze severní strany. Navržená nástavba navyšuje tuto přístavbu o jedno nadzemní podlaží. Přístavba má sedlovou střechu se dvojicí mohutných vikýřů. Součástí architektonického řešení je i sjednocení přístavby a nové nástavby do jednoho celku, tak aby výsledná hmota domu byla tvořena dvojicí jasně definovaných objemů s odlišným designem. Nástavbě dominují dvě velká rohová okna, která kontrastují s malými otvory původního domu.

Fasády původního domu jsou beze zbytku zachovány ve stávajícím šedo – bílém provedení. Fasáda přístavby a nástavby je navržena v bílé barvě. Střešní krytina obou částí je pak sjednocena krytinou z šedého hliníkového falcovaného plechu.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2014, realizace: 2014

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa

spolupráce: Ing. Milan Jansa, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o. Trutnov

foto: petrkostal.cz

 

Před více než 10 lety jsem už přesně nevím kde viděl architektonickou studii od ateliéru Rosa – Architekt. Připadala mi zajímavá, a tehdy jsem si řekl, že pokud budu někdy něco stavět, obrátím se na tento ateliér. A ten čas nastal loni. Michal s Martinou si dům, který se měl dostavět, prohlédli a hned ten první den přišli s myšlenkou, která mě nikdy nenapadla a přitom zásadně a k lepšímu ovlivnila kvalitu našeho nového bydlení. Měl jsem původně jinou představu o uspořádání budoucího obytného prostoru, ale jejich řešení se mi líbilo mnohem víc, stejně tak mojí ženě. Trefili se nám do vkusu, v podstatě jsme s několika drobnými změnami akceptovali první návrh řešení dostavby. Následoval projekt, realizace stavby a už půl roku spokojeně bydlíme. Díky velkým oknům máme světlý a vzdušný obytný prostor. Dostavba je pojatá moderně, občas přes otevřené okno slyším názory lidí, co jdou kolem. Reakce jsou vesměs pozitivní, i když už jsem zaslechl i “zase krabice u hezké vilky”. Ale naše rodina je spokojená a to je pro mě nejdůležitější. Nemám v plánu v dohledné době něco stavět, ale pokud by to někdy nastalo, opět bych oslovil Michala s Martinou.

Marek Řehák