Back to top

Klubovna oddílu běžeckého lyžování v Trutnově

Klubovna pro oddíl běžeckého lyžování se nachází na mýtině na vrcholu kopce Chmelnice v nadmořské výšce 506,700 m n. m, kde se kříží několik běžeckých tratí. V bezprostřední blízkosti se nachází i venkovní posilovna. Nahrazuje dva menší objekty, které již nedostačovaly svému účelu.

Klubovna je navržena jako celodřevěný dvoupodlažní objekt s dvojicí pultových střech. Objekt je navržen souběžně se západní hranicí pozemku (hranicí lesa) a otvírá se k východu – směrem k běžeckému oválu a otevřené sportovní ploše, na které se umísťuje start a cíl závodů. Východní fasáda ustupuje za krytou venkovní plochu, která částečně slouží jako mazací boxy a částečně jako divácká terasa.

V přízemí objektu jsou navrženy šatny, umývárny a společenská místnost. Ve druhém podlaží jsou umístěny dvě klubovny. Součástí objektu je i garáž pro dvě rolby a skútr.

120 mm silné CLT panely jsou v interiéru opatřeny pouze olejovým nátěrem a definují tak charakter jednotlivých místností. Na vnější straně jsou panely zatepleny 150 mm minerální izolace a obloženy modřínovým dřevem. Protože objekt bude využíván celoročně, je vybaven tepelným čerpadlem a krbovými kamny.

Použít pro stavbu umístěnou uprostřed lesů na vrcholu Chmelnice dřevěnou konstrukci bylo naprosto přirozené. Navíc vlastnosti dřevěné stavby jsou v souladu s se způsobem užívání objektu. Protože jsme chtěli, aby konstrukční dřevo bylo přiznané, padla volba na CLT panely, které mají při malé tloušťce velmi dobrou únosnost a lze je použít jak na stěnové i stropní konstrukce.

investor: Olfin Car Ski team, projektová dokumentace: 2014, realizace: 2018 – 2019

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Michal Rosa

spolupráce: Ing. Petr Košťál, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o. Trutnov

foto: petrkostal.cz

 

Sportovní klub Olfin Car Ski team nutně potřeboval vyhovující a důstojné zázemí pro aktivity, které s mladými sportovci provozuje. Díky dotaci z města Trutnov a z MŠMT a také díky návrhu ateliéru ROSA – ARCHITEKT se podařilo vybudovat klubovnu, která nás od začátku přímo nadchla. Klubovna je vybudována uprostřed lesoparku a nahradila původní chatu, která již nevyhovovala potřebám sportovního klubu. Klubovna je objekt, který chceme využít také pro reciproční akce sportovních klubů z celé České republiky. Dále je naším cílem to, aby se okolí klubovny stalo jakousi venkovní sportovní oázou pro všechny občany Trutnova jak v letním, tak i v zimním období.

Jitka Daňková, Olfin Car Ski team Trutnov