Back to top

Rodinný dům se střešní terasou

Měli jsme k dispozici relativně úzký pozemek na Červeném Kopci v Trutnově s přístupem z jižní strany, který se svažuje směrem k severovýchodu. Měli jsme danou uliční čáru, na které musel dům stát a podmínku sedlové střechy. K tomu jsme měli fantastický výhled na panorama Krkonoš. Abychom obývací pokuj posunuli co nejdál od ulice a zároveň měli jižní slunce a výhled na sever, zvolili jsme uspořádání domu do tvaru písmene L. Na uliční čáru jsme postavili garáž a obývací pokoj jsme odsunuli od komunikace o dalších 10 metrů, čímž se pochopitelně zvětšila jižní část zahrady a zároveň se z pohledu obývacího pokoje odclonila příjezdová cesta.

Konfigurace terénu jsme využili k tomu, že jsme dům rozčlenili na tři úrovně: vstupní prostory s garáží a pokojem pro hosty, o 75 cm vyvýšený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou a ložnicovou část. V domě nejčastěji užívaná trasa po schodišti z obytného prostoru do ložnicového podlaží se zkrátila na 12 stupňů. Svým umístěním se schodiště stalo páteří domu, ale zároveň prostorem, kterým se do domu dostává ranní a večerní slunce. Zároveň tak bylo možné zachovat rostlý terén, s výjimkou prostoru mezi domem a ulicí, kde jsme zpracovali zeminu vytěženou při hloubení základů.

Regulativ sedlové střechy jsme vyřešili napojením dvou pultových střech s různým sklonem. V obývacím pokoji jsme ponechali prostor otevřený do šikminy krovu, ale v části kuchyně a jídelny, už byla výška moc velká. Bylo nám líto ten prostor využít jen jako skladiště věcí a tak jsme diskutovali s klientem, jak nejlépe ho využít. Když jsme zjistili, že paní domu touží po nějakém místě, kde by mohla cvičit jógu, bylo rozhodnuto, že ve střeše ukryjeme terasu, která je jen pár kroků od ložnice.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2012 – 2013, realizace: 2013 – 2014

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Martina Rosová

spolupráce: Ing. Milan Jansa, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o. Trutnov

foto: petrkostal.cz

 

Zkuste si představit, že se při každém návratu domů i po přetěžkém dni domů usmíváte. Někdy vědomě a někdy jen pocit napoví, že se něco ve vašem životě opravdu povedlo. Představte si pocit, kdy je něco perfektní, což se jen tak nestává. Představte si, že takový je Váš domov.

Stejný pocit máme při každé vzpomínce na spolupráci s Michalem a Martinou Rosovými. Důležité je dodat, že jsme velmi nároční klienti i s mnoha vlastními představami o výsledku a velkými nároky na detail a preciznost. Změn, návrhů a diskuzí bylo proto nepočítaně a často nebyly nejjednodušší.

S Rosovými se dá ale vždy a vše rychle vyřešit, i když úsměv zmizí a na okamžik se představa investora a architekta rozejdou. Profesionalita, kreativita, trpělivost, důslednost i konstruktivní neústupnost stejně jako neustálý zájem o výsledek je až výjimečný a v dnešním světě neobvyklý.

Výsledek stojí opravdu za to. Máme krásný, neuvěřitelně funkční a moderní dům. Usmíváme se a těšíme jako každý den na to pravé teplo domova. Stejně tak se těšíme na další setkaní s architekty Michalem a Martinou Rosovými. Pracovně i osobně.

Díky. Byla to skvělá spolupráce.

Dan a Miriam