Back to top

Rodinný dům na Nových Dvorech

Stavební pozemek v klidné okrajové části Trutnova – Nových Dvorech okouzlil stavebníky výhledem na panorama Krkonoš. Převážná část pozemku je jen mírně svažitá, ale od přístupové komunikace je oddělený metr a půl vysokou mezí. Dostali jsme zadání na přízemní dům s prostornou garáží a dílnou, která však neměla být s domem propojená. Jediným regulativem, který ovlivnil návrh, byl požadavek sedlové střechy.

Protože jsme chtěli v obytném prostoru zkombinovat severozápadním směrem orientovaný výhled na Krkonoše a prosklení do jižní obytné části zahrady, zvolil jsme kompozici dvou hmot uspořádaných do tvaru písmene L. V podsklepené části se sedlovou střechou orientované ve směru východ – západ je umístěn obytný prostor a technické zázemí. V nepodsklepené části s plochou střechou je navržena vstupní hala, a ložnicová část.

Napojení obou částí je z obou stran odlehčeno fasádou ustoupenou za linii střechy. Ve východní fasádě je tak vytvořen krytý vstup do domu, v západní fasádě je pak proti větru chráněná nika zastřešené terasy. Bílé fasády domu jsou doplněny dřevěným obkladem meziokenních pilířů a soklem z šedé břidlice.

Do domu se vstupuje po venkovním schodišti. V krytém závětří je navržena dřevem vyložená nika s lavičkou. Na zádveří s úložným prostorem navazuje vstupní hala s průhledem do zahrady. Hala propojuje obytnou část domu s částí ložnicovou.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2012 – 2013, realizace: 2013 – 2015

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Martina Rosová

foto: petrkostal.cz

 

Stavba našeho domu pro nás byla důležitou životní etapou a jsme rádi, že jsme ji mohli projít s ateliérem Rosa – Architekt. Dům jsme nejprve začali vybírat z typových běžně dostupných projektů, ale žádný nedokázal využít výhody svažitého pozemku s výhledem na Krkonoše severním směrem. Proto jsme oslovili manžele Rosovi, jejichž práce se nám líbila a kteří mají v tomto ohledu bohaté zkušenosti. Práce na architektonické studii šly rychle kupředu a díky zkušenostem ateliéru  Rosa – Architekt dostala naše představa, jak by měl dům vypadat, jasný tvar. S podobou domu a jeho vnitřním uspořádáním jsme maximálně spokojení. Prostě se tam dobře žije 🙂

Andrea a Martin Vítovi