Back to top

Rodinný dům na Červeném kopci II. v Trutnově

Prudký k jihu se svažující pozemek s přístupem v nejvyšším bodě a k tomu požadavek bezbariérového domu, kde budou mít všechny obytné místi přístup do zahrady a obytná část zahrady bude v rovině. Dostatek úložného prostoru pro sportovní vybavení a garážování dvou automobilů. To bylo zadání tohoto rodinného domu. K tomu regulace určující sklon střechy, směr hřebene a výšku okapu.

Řešením je dům se vstupem do druhého nadzemního podlaží. Kromě zádveří je ve vstupním podlaží šatna a garáž, která slouží i jako sklad sportovního vybavení, zahradního nábytku a nářadí. Pásové okno garáže, které navazuje na třístranné prosklení obývacího pokoje, má v budoucnu umožnit případné jiné využití tohoto prostoru.

Do obytného podlaží se sjíždí výtahem. O schodech jsme dlouze diskutovali, a došli jsme k tomu, že nechceme v domě prostor, který jeden z uživatelů domu nikdy nepoužije, nikdy tam nemůže vstoupit a nemůže ho ani uklidit. Výtah má pochopitelně záložní zdroj.

Obytné podlaží pracuje s výhledem na město, který pozemek nabízí. Obytný prostor je ukončen prosklenou stěnou, takže je slunce sem má přístup od brzkého rána až do večera. Prosklená stěna je doplněna lavicí s úložnými prostory a krbem. Obě ložnice a koupelna mají přístup na zastřešenou terasu a od obytného prostoru jsou odděleny šatnou. V blízkosti obytného prostoru je umístěna toaleta a technická místnost.

Dům je vybaven řízeným větráním s rekuperací tepla a tepelným čerpadlem. Bazén byl v průběhu realizace nahrazen koupacím jezírkem. Altán není součástí návrhu.

investor: soukromá osoba, projektová dokumentace: 2012 – 2013, realizace: 2013 – 2014

architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa, interiéry: Ing. arch. Martina Rosová

spolupráce: Ing. Vojtěch Novotný, Ing. Hynek Stiehl, Ing. Vít Zinga, Ing. Pavel Rus, T – FESTING s.r.o. Trutnov

foto: petrkostal.cz

 

Již od prvních začátků spolupráce s vámi jsme věděli, že námi vysněný a vámi navržený dům bude krásný, nepřehlédnutelný a hlavně se nám v něm bude dobře bydlet. Po několika měsících bydlení jsme opravdu moc spokojeni, splnil se náš sen. Dům nemá jedinou chybu.

No a co se týká spolupráce s ateliérem Rosa – Architekt, vše bylo tak sladěné a dokonalé, že nemáme co dodat. Kdybychom ještě někdy něco stavěli, (což již v našem věku nepředpokládáme) určitě bychom se znovu obrátili na tento ateliér. A doporučení od nás dostane každý, kdo se o náš dům zajímá. A není těch zvědavců málo.

Dohnalovi