Back to top

Náš příběh

Příběh začíná na podzim roku 2005, kdy bývalí kolegové z předchozího zaměstnání Michal Rosa a Milan Jansa zahájili spolupráci na prvních projektech. Napůl si pronajali kancelář na trutnovském náměstí a vybavili ji kvalitním espresem. Přestože nikdy nepodepsali žádnou dohodu upravující jejich vztah, stejným způsobem, i když na novém místě, fungují dodnes. Přestože lidé, kteří je znají, by možná řekli, že mají velmi málo společného, spojuje je chuť dělat stavařinu správně a naplno.

Prvním společným projektem byl rodinný dům ve svahu v Trutnově. Aniž to věděli, tento dům předznamenal jejich profesní budoucnost, protože rodinné domy ve složitém terénu pro náročné, ale přátelsky naladěné klienty, jsou dodnes významnou částí jejich práce.

V prvních letech se mimo řady rodinných domů v Trutnově a okolí podařilo vyprojektovat a zrealizovat rekonstrukci kina Jitřenka v Semilech a Galerii Draka v Trutnově.

Záhy se tým rozrostl o Dalibora Tfirsta a Vojtu Novotného, dva mladé stavaře, kteří pomohli zvládnout narůstající zájem o kvalitní projektovou dokumentaci. Po čase je vystřídal Petr Košťál, který je i autorem většiny fotografií našich staveb.

S příchodem Martiny Rosové došlo k obohacení architektonického výrazu ateliéru a zároveň se portfolio služeb rozšířilo o profesionální návrh interiérů našich domů. Protože tato činnost je velmi žádaná, ale také časově náročná, posílila kancelář na poli interiérového designu ještě Dana Peterková.

Významnou částí trutnovské kapitoly je lokalita Červený Kopec. Od roku 2009 do současnosti zde ateliér navrhl sedm rodinných domů, na kterých ukázal, že i ve složitém terénu a s rukama svázanýma přísnou regulací, je možné navrhovat zajímavou architekturu.

Stavby v Krkonoších tvoří další významnou linii v historii ateliéru. Nejprve to byla rozhledna na Hnědém Vrchu, která vznikla v kooperaci s Ivanem Šírem. Po úspěšném dokončení rozhledny řešil ateliér v Peci pod Sněžkou výstavbu jednoho ze svých konstrukčně i technologicky nejsložitějších domů s naprosto ojedinělým výhledem na panorama Růžové a Studniční hory.

Následovalo několik projektů rodinných a rekreačních domů, ale také penzionů, hotelů a apartmánových domů. Protože však v horách je náročný nejen život, mnoho projektů mělo strastiplný průběh a často jsme je dokončovali s jiným klientem, než se kterým jsme práci začali.

Možná trochu překvapivě právě díky projektům v Krkonoších, které ateliér zpracovával až na jednu výjimku pro pražské klienty, vedla cesta přes otevření pražské kanceláře až k projektům v Praze a okolí.

Ukázalo se, že i ve složitých podmínkách povolování a stavění v hlavním městě a okolních obcích, ateliér obstál a v současnosti se ateliér může pochlubit dokončenými stavbami rodinných domů na Rajském Vrchu a ve Stodůlkách, stavbou altánu v Botanické zahradě a dále domy s vydaným stavebním povolením v různém stupni realizace v Klánovicích, Podolance, Nebušicích, Černošicích a Říčanech. Úspěšně byly dokončeny i domy u Berouna a u Karlových Varů.

Za patnáct let existence vyprojektoval a zrealizoval náš ateliér bezpočet rodinných domů, obytných i veřejných staveb. Mnoho našich staveb bylo publikováno a budí pozornost okolí.

Díky naší práci jsme se seznámili s řadou zajímavých lidí, vyslechli jejich životní příběhy a snažili se najít optimální řešení jejich požadavků. I díky nim je naše architektura taková, jaká je. Pořád nás to baví a těšíme se na další setkání a úkoly.

Poděkování

Děkujeme všem našim klientům za důvěru, kterou v nás vložili, mnozí opakovaně. Bez nich by byly tyto stránky prázdné. Nazýváme je vždy a za všech okolností klienty, ne investory. Investor přináší peníze, což je pochopitelně důležité, ale naši klienti jsou kromě toho i našimi partnery, dočasnými spolupracovníky, jsou naší inspirací.

Pokaždé je úžasné a naplňující číst komentáře, které klienti napsali k našim dokončeným stavbám. Děkujeme vám. Děkujeme i za to, že jste nám velkoryse odpustili to, co se nepovedlo. Vnímáme to jako velké povzbuzení pro naši další práci.